Zbúrané mosty medzi generáciami

Autor: Miriam Sramova | 19.2.2013 o 14:01 | (upravené 19.2.2013 o 15:14) Karma článku: 4,88 | Prečítané:  802x

Keď sme vo firme vyraďovali staré počítače a rozhodli sme sa ich darovať našej komunitnej nadácii, netušili sme, koľkým ľuďom tým urobíme radosť.

Účastníci IT projektu pre seniorov vo Veľkom ŠarišiÚčastníci IT projektu pre seniorov vo Veľkom ŠarišiKomunitná nadácia Veľký Šariš

Nešlo o zásadné množstvo, ale aj päťdesiat PC staníc sa ukázalo ako slušný začiatok. Vypísali sme grantovú schému, prišli žiadosti, vyhodnotili sme ich, a každý kto zasadil strom a jeho žiadosť vyzerala opodstatnene, po posúdení správnou radou dostal počítač.  Z ďalších dvadsatich  počítačov sme v nadácii spravili školiaci program s názvom Dedo Gusto, tak už skús to, zameraný na školenie seniorov v počítačových zručnostiach.

Aké bolo naše prekvapenie, keď len vo Veľkom Šariši sme preškolili viac ako dvadsať dôchodcov, ktorých nadšenie a motivácia naučiť sa niečo nové by schovali do vačku hocktorého vysokoškoláka alebo firemného zamestnanca.

Ich hlavným dôvodom bola primárne túžba byť v kontakte so svojimi vnúčatami v zahraničí, byť schopný nájsť si informácie na internete alebo si len tak mailovať so znamymi.

Informačné technológie si našli cestu aj k nastaršej generácii a zbúrali mýty typu: "Ja som nato uz príliš stará, ja sa to už nenaučím, tieto veci sú len pre mladých atď..."

Spomenula som si ako som mi mama po Vianociach opatrne vrátila vianočný darček (iPhone), lebo si na neho už netrúfa (ma 65 rokov) a na otca, ktorému sme ten istý darček kúpili rok predtým. Najskôr mi dva dni nadával aký hrozný operačný systém a ako už bol zvyknutý na android. Potom mi zvyšok roka nadávala mama, lebo otec bol vkuse na iPhone a už sa s ňou prakticky vobec nerozprával. A keď som minule svokra učila ovládať iPad a videla jeho radosť keď si pozeral na maily došlé fotky vnúčat... a ráno nemusel ako prvú vec bežať pre čerstvé rohlíky a noviny, ale v kľude si ich prečítal na webe, pochopila som že veda a technika nemá vekove obmedzenia. Keď vie moja 85-ročná stará mama esemeskovať, a jej rovesníčka,  babka mojho kolegu skypovať a fungovať na facebook-u, určite to zvládnu aj vaši rodičia, starí rodičia, strýkovia a tety.

Takže ak vám najbližšie bude dochádzať trpezlivosť pri vysvetľovaní rodinným príslušníkom ako ovládať mobil, esemskovať alebo skypovať, prečítajte si tento list ktorý mi prišiel z nadácie a spomeňte si na túto fotku :)

 

 

Milá pani Šramová,

Nakoľko sa pekne rozbehol rok 2013, rada by som Vás informovala o našich aktivitách pod záštitou vašej spoločnosti .

V decembri sme realizovali jeden kurz pre seniorov a v januári ďalší. Najstaršia účastníčka mala 82 rokov a nádherne to zvládla. Superženou však bola 77 ročná dáma, ktorá už veselo e-mailuje, skajpuje a využíva pri tom aj kameru, ktorú jej museli vnúčata dokúpiť k počítaču, ktorý sme jej darovali.

Celkovo to môžem hodnotiť, ako užasný projekt, ktorý urobil veľa radosti. Foto zábery z aktivít sú na našej www stránke. Na záver nás účasníci pozvali na obed do reštaurácie, ako prejav vďaky!

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?